لطفا صبر کنید ...

چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟ تابستان، پاییز یا زمستان؟

چه فصلی برای عمل بینی مناسب تر است ؟ تابستان، پاییز یا زمستان؟

rinoseason

سوالی که اکثر بیماران در جلسه مشاوره مطرح می‌کنند، این است که فصل مناسب عمل بینی کدام است؟ در ادامه اطلاعات مفیدی را ذکر می‌کنیم که با توجه به آنها می‌توانید بهترین زمان را برای عمل بینی تعیین کنید و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید.

ازآنجایی که بسیاری از افراد در طول تابستان ساعات بسیاری زیر نور آفتاب قرار می‌گیرند، چنانچه بیمار مراقب نباشد، ممکن است در دوران بهبود مشکلاتی به وجود بیاید که نتیجه نهایی را تحت‌الشعاع قرار دهد. سوالی که پیش می‌آید این است که: بایدها و نبایدهای مهم عمل بینی در فصل گرم تابستان کدام است؟

برخلاف فصل زمستان که ابرها مانع رسیدن نور خورشید به زمین می‌شود و آفتاب بی‌رمق است، اشعه‌های خورشید در طول تابستان بسیار قوی است و خطراتی را برای بیماران رینوپلاستی ایجاد می‌کند. چنانچه عمل بینی در تابستان انجام شود و بیمار مدت زیادی را در فضای آزاد سپری کند، احتمال بروز عوارض افزایش می‌یابد و خورشید روند بهبود را به شدت آهسته می‌کند.

البته منظور این نیست که عمل بینی را نمی‌توان در تابستان انجام داد، هرچند بهتر است جراحی بینی را در زمستان انجام دهید. با این حال چنانچه فردی تصمیم به انجام عمل بینی در تابستان گرفت، بهتر است از توصیه‌های مراقبتی خاص این فصل اطلاع داشته باشد و کاملاً مراقب باشد. بعضی از مواردی که بیمار باید پس از عمل بینی در تابستان از آنها دوری کند، عبارت است از:

  • نور مستقیم خورشید: اشعه‌های UV به پوست نرمال آسیب می‌زند، پوست پس از جراحی به آفتاب حساس‌تر هم می‌شود. با این توصیف برنزه کردن و گرفتن حمام آفتاب پس از رینوپلاستی ممنوع است، چون این کار آسیبی دائمی به پوست می‌زند.
  • عینک زدن: زدن هر نوع عینک به مدت حداقل ۶ هفته پس از عمل بینی ممنوع است، چون بینی در این مدت هنوز بسیار حساس و آسیب‌پذیر است. بنابراین فشاری که عینک به بینی وارد می‌کند، ممکن است باعث کج شدن بافت شکل نگرفته صورت شود و نتیجه نهایی را تغییر دهد.
  • شنا کردن: شنا کردن به مدت سه هفته یا هر زمانی که پزشک تعیین کند، ممنوع است؛ چون ممکن است نیروی حاصل از برخورد آب به بینی شکل آن را پیش از شکل‌گیری کامل تغییر دهد.

بایدهای پس از عمل بینی در فصل تابستان نیز به شرح زیر است:

  • استفاده از ضدآفتاب با فاکتور حفاظتی (SPF) بالا: ضدآفتاب از پوست حساس بینی در برابر سوختگی محافظت می‌کند و مانع از بروز واکنش‌های شدید می‌شود.
  • کلاه به سر گذاشتن: همان‌طور که مشخص است کلاه مانند یک مانع و سایه‌بان از صورت در برابر اشعه‌های مضر خورشید، به ویژه در روزهای داغ تابستان محافظت می‌کند.

عمل بینی در فصل پاییز


همان‌طور که تابستان گرم به پایان خود نزدیک می‌شود و اشعه‌های آفتاب کم‌رمق‌تر می‌شود، فصل پاییز یعنی زمانی پرطرفدار برای عمل بینی فرا می‌رسد. اگرچه آهنگ زندگی در فصل پاییز، به دلیل شروع فصل تحصیل، سریع‌تر می‌شود، اما در این فصل راحت‌تر می‌توان عامل‌های خطری مانند تابش شدید خورشید را کنترل کرد که باعث تغییر رنگ دائمی پوست پس از جراحی می‌شود. جراحی بینی در فصل پاییز نیز با دشواری‌هایی همراه است که در ادامه آنها را شرح می‌دهیم:

  • رژیم غذایی پاییزی: مراقبت از بدن در دوران بهبود یافتن بینی روند التیام را تسریع می‌کند. با پایین آمدن دما و کوتاه‌تر شدن روزها تمایل افراد به خوردن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های شیرین‌تر و حاوی قند بیشتر افزایش می‌یابد. قند اضافی در سیستم بدن باعث کاهش آب بدن و افت انرژی می‌شود. پس از جراحی بینی به بیماران توصیه می‌شود که آب فراوان بنوشند و مصرف مواد قندی را تحت کنترل درآورند. غذاهای تند و پرادویه که در فصل سرد اشتهابرانگیزتر است، رگ‌های خونی را گشادتر می‌کند. به این ترتیب احتمال ورم و کبودی افزایش می‌یابد. رعایت رژیم غذایی سالم و تامین آب بدن روند بهبودی پس از جراحی بینی را تسریع می‌کند.
  • استراحت کافی: پاییز فصل ازسرگیری تحصیل است و برای بسیاری دشوار است که در روزهای پرمشغله پاییزی فرصتی را برای استراحت کردن خالی کنند. همان طور که می‌دانید پس از عمل بینی باید چند روزی را استراحت کنید. بنابراین بهتر است یک پایان هفته و تعطیلات طولانی را برای جراحی در نظر بگیرید تا بتوانید در آرامش استراحت کنید.

جراحی بینی در فصل زمستان


 

زمستان فصلی است که فعالیت اکثر افراد کمتر می‌شود و در خانه ماندن و استراحت کردن در هوای سرد عقلانی به نظر می‌رسد. این شرایط برای پشت سر گذاشتن یک دوران بهبود آرام ایده‌آل است. انجام تقریباً تمام جراحی‌های زیبایی، به ویژه عمل بینی در زمستان آسان‌تر است.

مهم‌ترین مزایای جراحی بینی در زمستان عبارت است از:

  • داشتن بهانه‌ای مناسب برای در خانه ماندن و استراحت کردن
  • زمان کمتری را زیر نور مستقیم خورشید گذراندن
  • کاهش فعالیت‌های کسب و کار و راحت‌تر موافقت کردن کارفرما با مرخصی

آیا انجام عمل بینی در زمان تعطیلات مناسب است؟


برای برخی بیماران تعطیلات، زمانی مناسب برای عمل بینی است. این گروه از بیماران ترجیح می‌دهند، نهایت استفاده را از چند روز تعطیلی پشت سرهم ببرند، در کمال آرامش استراحت کنند و پس از اتمام تعطیلات بدون آن که کسی متوجه شود، در سر کار حاضر شوند. حال آن که اکثر بیماران دقیقاً برعکس فکر می‌کنند؛ چرا که تعطیلات پرباری دارند، در این مدت باید وظایف خانوادگی و اجتماعی گوناگونی را انجام دهند و آن‌قدر سرشان شلوغ است که وقت کافی برای استراحت و در آرامش گذراندن دوران بهبود ندارند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


به ما اعتماد کنید, ما متخصصیم


تمامی حقوق این وبسایت برای دکتر محسن حسن زاد آذر محفوظ می باشد© طراحی و پیاده سازی توسط محسن آذرخش

با ما تماس بگیرید ۵۲۵۶-۳۳۴۸-۰۴۴

جهت تعیین وقت مشاوره با ما تماس بگیرید

Copyright©۲۰۱۸ Mohsen HasanzadAzar All Rights Reserved.Design by Mohsen Azarakhsh